Antoni Piechniczek Honorowym Obywatelem Chorzowa!

Na ostatnim letnim zebraniu Rady Miejskiej, które odbyło się w miniony piątek, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Antoni Piechniczek, legendarny trener i zawodnik między innymi Ruchu Chorzów otrzymał tytuł Honorowego Obywatela naszego miasta. To były chwile!

Międzypokoleniowa sława

Entliczek – pentliczek
Co zrobi Piechniczek
Tego nie wie nikt!

Wszyscy znamy „Tajemnicę mundialu” – legendarną piosenkę Bohdana Łazuki, w której pojawia się nazwisko sławnego piłkarza. Antoni Piechniczek młodym kojarzy się właśnie z utworem nuconym przez rodziców i dziadków, ale starsze pokolenia wciąż pamiętają jego zachwycające manewry na boisku. Co więcej, świetne trenerskie decyzje, które podjął mimo trudności politycznych, zaprowadziły nas na podium w mistrzostwach świata w 1982 roku. To też mamy w pamięci!. Teraz bohater boisk, trener i kawaler orderu Odrodzenia Polski został również Honorowym Obywatelem rodzinnego miasta. A jest nim właśnie Chorzów!

Uroczysta gala

Radni postanowili uhonorować jednego z najsłynniejszych Chorzowian, przyznając mu tytuł, na który od dawna zasługiwał. Uroczystość miała miejsce na ostatniej wakacyjnej sesji Rady Miasta, a więc 29 sierpnia. Właśnie wtedy Antoni Piechniczek oficjalnie został Honorowym Obywatelem Miasta. Odznaczenie odebrał z rak prezydenta Andrzeja Kotali oraz przewodniczącego Rady Miasta Waldemara Kołodzieja. Wyjątkowa chwila była pełna emocji – były selekcjoner nie krył wzruszenia tym wyróżnieniem, a jego przemowa tylko potwierdzała, jak wielki to dla niego zaszczyt. Cała galę zakończyło wygłoszenie laudacji, którą sformułował dr Jacek Kurek. Z jej treścią zapoznać się można na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Antoni Piechniczek Honorowym Obywatelem Chorzowa

Antoni Piechniczek – mistrz boisk

Kariera nowego Honorowego Obywatela Chorzowa pełna jest sukcesów – również tych międzynarodowych! Antoni Piechniczek rozpoczynał karierę w Zrywie Chorzów. W latach 1961-1961 był zawodnikiem Legii Warszawa, strzelając łącznie pięć goli. Później aż do roku 1972 grał w Ruchu Chorzów, zdobywając tytuł Mistrza Polski (1968), a następnie we francuskim klubie LB Châteauroux. W kolejnych latach rozwijał się przede wszystkim jako trener – między innymi Odry Opole (1975-1979), Ruchu Chorzów (1980-1981) czy Górnika Zabrze (1986-1987; 2000-2001). Antoni Piechniczek był również trenerem reprezentacji Polski w latach 1981-1986 i to właśnie dzięki jego trenerskim staraniom zawdzięczamy III miejsce na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1982 roku. Później przygotowywał polską kadrę również w latach 1996-1997. Opiekę sprawował też nad reprezentacją Tunezji (rok 1988 i 1989) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (1992-1994). Jest także wieloletnim członkiem ZPN, wykładowcą akademickim na AWF w Katowicach i kawalerem Orderu Odrodzenia Polski (1999).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *