Andrzejki już wkrótce!

Bez tej imprezy zdecydowanie nie moglibyśmy się odbyć! Andrzejki, tradycyjna zabawa kończąca swobodny czas przed spokojnym, stonowanym adwentem, odbędzie się już w najbliższy piątek w Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Centrum dobrej zabawy

Chorzowianie wiedzą, jak się bawić – i wiedzą też, że radość z życia nie ma wieku! O tym przekonaliśmy się już nie raz. Wielu seniorów (i nie tylko) poświadczyć może, że Centrum Integracji Międzypokoleniowej doskonale zna się na organizacji wspaniałych zabaw i potańcówek. Nic dziwnego, że kolejna wzbudza tyle emocji! Już 29 listopada, a więc w najbliższy piątek, odbędą się kolejne Andrzejki zorganizowane właśnie przez tę instytucję. Warto zarezerwować sobie wolny wieczór, bo zabawa będzie huczna!

Co, gdzie, kiedy?

Czas na praktyczne informacje. Andrzejki organizowane przez CIM odbędą się w budynku Starochorzowskiego Domu Kultury przy ul. Siemianowickiej 59. Wstęp jest biletowany, ale koszt nie jest wysoki – seniorzy posiadający kartę Chorzów 60+ mogą go nabyć zaledwie za 5 złotych, dla pozostałych osób cena wynosi 10 zł. Bawić się będziemy przy muzyce z lat 70., 80., 90., a także największych hitach ostatniej dekady. Przeboje polskie i zagraniczne… dla każdego coś dobrego! Andrzejki poprowadzi wodzirej oraz oczywiście didżej, a goście będą mogli liczyć na poczęstunek. Warto wykorzystać tę okazję do świetnej zabawy. Imprezę zaczynamy już o 16!

andrzejki to czas zabawy i wróżb

Andrzejki – czas zabaw i wróżb

Tradycja urządzania hucznych zabaw w wigilię św. Andrzeja jest bardzo stara. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała, ale pierwsza wzmianka o niej pojawia się już w 1557 roku! Oczywiście mowa o polskojęzycznych źródłach. Pierwotnie dzień ten miał wymiar przede wszystkim magiczny, a najważniejszą sprawą były oczywiście wróżby. To, co dla nas jest dziecięcą zabawą, kiedyś traktowano niezwykle poważnie! Panny (bo pierwotnie w Andrzejki bawiły się tylko niezamężne kobiety) wróżyły w odosobnieniu, chcąc dowiedzieć się, kto będzie ich przyszłym mężem. Z czasem jednak nastrój zmieniał się, nabierając lekkości i humoru. Stopniowo do zabawy dołączały kobiety zamężne i dzieci, a z czasem również panowie. Wróżb też nie traktowano już poważnie, ale jako pretekst do żartów i śmiechu. Właśnie tak narodziły się Andrzejki, które znamy dziś – doskonała zabawa i okazja do tańczenia przez całą noc. Warto z niej skorzystać – następny taki wieczór będzie dopiero za miesiąc!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *